Canon RF vs EF-objektiver: fem gode grunner til å oppgradere
Bruker du et speilreflekskamera og vurderer å gå over til speilløst? Eller kanskje du har et speilløst EOS R-systemkamera, men fortsatt bruker de gamle EF-objektivene dine med en adapter? Her er fem gode grunner til å oppgradere til Canons RF-objektiver.

Dette bildet er fra en musikkvideoinnspilling med den fantastiske artisten Hana Lili tatt av Anthony Rubenstein, med et av de profesjonelle hybridzoomobjektivene. Tatt med et Canon EOS R5 Mark II med et Canon RF 24-105mm F2.8L IS USM Z-objektiv, 1/160 sek, f/2.8 og ISO 6400. ©Anthony Rubenstein
Det voksende tilbudet av Canon RF-objektiver gir fotografer og hybridfotografer flere alternativer enn noen gang før. Du er imidlertid kanskje mer kjent med Canons veletablerte EF-objektiver, som har levert fantastisk kvalitet over mange år. Så, hva er forskjellen mellom Canon EF- og RF-objektiver – og hva bør du velge deg når du kjøper et EOS R-systemkamera?
I kjernen av Canons speilløse EOS R-system ligger den innovative RF-fatningen som skaper en ny generasjon optisk teknologi, noe som gir brukerne nye kreative muligheter. For eksempel, RF-serien inkluderer blant annet RF 85mm F1.2L USM DS, det første objektivet med Canons unike Defocus Smoothing-belegg, som gir enestående jevn bokeh i områder utenfor fokus. RF-fatningen støtter også banebrytende Canon 3D/VR-objektiver for å lage engasjerende innhold, og hybridobjektiver som tilbyr kompromissløs ytelse for både video og stillbilder.
Denne artikkelen sammenligner Canon EF vs RF-objektiver, og gir fem gode grunner til at nå er det optimale tidspunktet å oppgradere. Enten om du vurderer å satse alt på RF-optikk når du går over til speilløst eller om du allerede er der, men fortsatt bruker EF-optikk med adapter er denne artikkelen for deg.
1. Nye objektivfunksjoner
2. Størrelses- og vektbesparelser
3. Glass av bedre kvalitet
4. Et stadig bredere utvalg av brennvidder
5. Nye konseptobjektiver

Den banebrytende RF-fatningen gjør det mulig for Canons objektivutviklere å lage et omfattende utvalg av nye generasjoners objektiver RF- og RF-S-objektiver med banebrytende optiske design, forbedret ytelse og mer funksjonalitet enn EF-optikk.
1. Canon RF vs EF-objektiver: Nye objektivfunksjoner
«Canons RF-objektivserie er ikke utviklet for å gjenskape EF, men for å bringe noe nytt til bordet», sier John Maurice, European Product Marketing Manager hos Canon Europe. «Ta for eksempel Canons tre f/2.8 av RF-zoomobjektiver – tre RF-objektiver som dekker ultravidvinkel, standard og telezoom, og som til sammen leverer hele brennviddeområdet som fotografer trenger for å fotografere praktisk talt enhver situasjon. Alle tre har Bildestabilisatorer, inkludert RF 15–35 mm F2.8L IS USM og RF 24–70 mm F2.8L IS USM, der de tilsvarende EF-objektivene ikke har.
Den høye kommunikasjonshastigheten mellom kameraet og objektivet via RF-fatningen har gjort det mulig for objektivdesignere å introdusere nye funksjoner som ikke har vært mulige tidligere. For eksempel har mange RF-objektiver en dedikert kontrollring som gir en intuitiv og rask måte å justere viktige kamerainnstillinger som blenderåpning eller AF-område. Canon hybride RF-objektiver har en ekstra blenderring for jevn og lydløs endring av blenderåpningen under videoopptak.
Blenderåpningsmekanismen i et RF-objektiv kan justeres raskere og i mindre trinn på 1/8 stopp, sammenlignet med standard 1/3 stopptrinn i EF-objektivdesign. Dette er fordelaktig når du filmer der du ikke ønsker plutselige hopp i lysstyrke.
RF-objektiver er flotte for både video og stillbilder, og et økende antall er utstyrt med to fokuseringsmotorer som bidrar til å undertrykke fokuspusting – der innrammingen av bildet endres når objektivet fokuseres. Dette kan være distraherende i videoopptak, men er også et problem for fotografer som bruker fokusstabling å øke et bildes dybdeskarphet.
Canon-ambassadør og dokumentarfilmskaper Joel Santos sier at det å ta i bruk Canon EOS R-systemet med RF-objektiver har gjort en stor forskjell for arbeidet hans. «Jeg hadde investert mye penger i EF-objektiver, og designet deres har virkelig vært fantastisk. Men det er to grunner til at jeg byttet til EOS R-systemet: bedre ytelse og de unike egenskapene til RF-objektivene. De største forbedringene for meg er bildestabiliseringen, kontroll av kromatisk aberrasjon, skarphet, mikrokontrast, fargegjengivelse og – selvfølgelig – de ekstra funksjonene jeg ikke hadde fra før.»

Fordi speilløse kameraer trenger ikke å ha plass til en speilmekanisme slik som speilreflekskameraer, kan kameraer som dette EOS R8 være mindre og mer kompakt. I tillegg RF-fatningens store diameter, kortere bakfokusavstand og større datagjennomstrømning har gjort det mulig for Canons utviklere å levere objektiver som er mer kompakte enn sine EF-motparter. Til gjengjeld med lik kvalitet, objektiver med bedre optisk ytelse og ekstra funksjoner, og objektiver som rett og slett ikke var mulige å lage før.
En illustrasjon av vekt- og størrelsesfordelen som introduseres av EOS R-systemkameraer og RF-objektiver. Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM- objektivet sammen med et EOS R (høyre) er markant kortere (når det er inntrukket) enn EF-motparten, EF 70-200mm f/2.8L IS III USM sammen med et EOS 5D Mark IV (venstre). Det speilløse oppsettet er i tillegg omtrent 630 g lettere, noe som betyr at du kan pakke med deg ekstra drikke eller et ekstra objektiv for et bredere perspektiv – som for eksempel RF 28–70 mm F2.8 IS STM, som bare veier 490 g, eller 700 g RF 24–105 mm F4L IS USM – og bære omtrent samme vekt som ett EF-objektiv og et speilreflekskamera.
2. Canon RF vs EF-objektiver: Størrelses- og vektbesparelser
En annen fordel med å oppgradere fra EF- til RF-objektiver når du bytter til et speilløst EOS R-systemkamera, er størrelsen og vekten du kan spare. Selv om det er mulig å fortsette å bruke EF- og EF-S-objektivene dine via en monteringsadapter, vil selve adapteren legge til minst 110 g til den kombinerte vekten av kamerahuset og EF-objektivet. Hele oppsettet vil også være mer tungt foran, ettersom de større frontelementene på objektivet vil være lenger unna kamerahuset.
Mange RF-objektiver er mindre og lettere enn sine EF-motparter. Canon RF 24–105 mm F4L IS USM veier for eksempel 700 g, mens EF-varianten er nesten 100 g tyngre, med 795 g. Canon RF 10–20 mm F4L IS STM (570 g) er over 50 % lettere enn Canon EF 11-24mm f/4L USM (1180 g), pluss at det er kortere, har en bredere størrelse og er også utstyrt med en bildestabilisator.
Vidvinkelobjektiver og objektiver med rask blenderåpning drar mest nytte av designet til RF-fatningen, men teleobjektiver er vanligvis også mer strømlinjeformede. «Det tredje objektivet innen Canon RF f/2.8, RF 70-200mm F2.8L IS USM, er mye mindre og lettere enn EF-varianten», bemerker Joel. «Fotografer forventer at et 70-200mm f/2.8-objektiv skal være tungt, men det behøver det ikke å være - og skarpheten til dette objektivet er fantastisk.»
Joel påpeker: «Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM er omtrent en tredjedel lettere enn det tilsvarende EF-objektivet. Det er veldig kort når det er trukket inn, så det er praktisk å pakke med seg, pluss at det tiltrekker seg mindre oppmerksomhet når du går rundt, noe som er viktig for meg og min fotostil.» Kombinert med de mer kompakte Canon EOS R-kamerahusene betyr dette at RF-objektiver er et godt valg for reisefotografering, så vel som dyreliv, gatefotografering og andre sjangre der lett vekt og bærbarhet er avgjørende.
Joel legger til: «Min største bekymring når jeg reiser – spesielt med fly der det gjerne er restriksjoner på bagasje – er hvordan jeg kan redusere vekt og volum uten å gå på kompromiss med ytelse eller et mål jeg vil oppnå.» For eksempel på en tur for å dekke Voodoo-festivalen i Benin kunne jeg bare ta med meg hovedobjektivene mine – et Canon-kamera, RF 15–35 mm F2.8L IS USM, et RF 24–70 mm F2.8L IS USM og et RF 70–200 mm F2.8L IS USM. Men det at disse objektivene er så kompakte, gjorde at jeg kunne ha to kamerahus med objektiver montert i vesken, klare til bruk.

Alisha Lovrich fanget dette actionfylte øyeblikket på tennisbanen, og utnyttet den eksepsjonelt raske ytelsen og autofokusen til EOS R-systemet med RF-objektiver. Tatt på en Canon EOS R1 med en Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM Objektiv på 69 mm, 1/6400 sek, f/2.8. © Alisha Lovrich

Teddy Morelec tok bilde av bevegelse i fjellene og brukte objektivet sitt til å fryse et spesielt øyeblikk. Tatt på en Canon EOS R6 Mark II med en Canon RF24-105mm F4L IS USM- objektiv ved 33mm, 30 sek, f/2 og ISO 160. © Teddy Morelec
3. Canon RF vs EF-objektiver: Glass av bedre kvalitet
Canon EOS R-systemkameraer har objektivkart for alle EF-objektiver, slik at de kan korrigere for objektivavvik som diffraksjon og kromatisk aberrasjon på en svært effektiv måte. Imidlertid hever RF-objektiver bildekvaliteten. Utformingen av RF-fatningen betyr at objektivelementene med stor diameter kan plasseres bak på objektivet, nærmere kameraets bildesensor. Lysstrålene trenger ikke å bøye seg så mye når de passerer gjennom objektivet, noe som gjør det mulig å tilby bredere maksimal lysstyrke, åpninger og oppnå bedre bildekvalitet fra hjørne til hjørne.
Den forbedrede kommunikasjonen mellom et RF-objektiv og et EOS R-kamera betyr at objektivavvik kan korrigeres i høy hastighet ved hjelp av DLO-prosessering, noe som forbedrer bildekvaliteten ytterligere. Det er heller ingen reduksjon i ytelsen, og det er derfor Canon EOS R1 kan utføre denne prosessen 40 ganger i sekundet. Digital korreksjon er en integrert del av designet til moderne RF-objektiver. Avanserte elektroniske korreksjoner av forvrengninger og aberrasjoner kan tas med i betraktningen helt fra starten av, noe som gir ingeniører fleksibiliteten til å fokusere på å optimalisere skarphet, kontrast og størrelseseffektivitet i det optiske designet.
Forbedringene i optisk teknologi og digital prosessering betyr at dagens RF-objektiver er i stand til å overgå sine EF-motparter i mange situasjoner. Med to asfæriske elementer og fire UD elementer, pluss en rask maksimal blenderåpning på f/2.8 i hele zoomområdet tilbyr Canon RF 16–28 mm F2.8 IS STM all den bildekvaliteten du forventer av et EF-objektiv i L-serien. RF 24mm F1.8 MACRO IS STM leverer bedre bildekvalitet enn EF 24mm f/1.4L II USM – i et lite og lett objektiv som også er utstyrt med bildestabilisator, 0,5x makrofunksjon så nært som 14 cm fra motivet, og en objektivkontrollring som tillater finjustering av ISO, blenderåpning eller AF-innstillinger, samt en dedikert fokusring for presis manuell fokusering.
«Canon RF 28–70 mm F2L USM er et banebrytende objektiv for meg», sier Joel. «Jeg ser på det som en pakke med f/2-fastobjektiver – et 28 mm, et 35 mm, et 50 mm og et 70 mm – i én zoom. Hvis du legger sammen vekten av alle disse separate fastobjektivene og tiden du ville brukt på å bytte mellom dem – for ikke å snakke om pengene du måtte bruke – kan du se hvilket praktisk alternativ det er.
«Jeg filmet en dokumentar i Niger under en sandstorm, så jeg kunne ikke risikere å bytte objektiver – og ett objektiv gjorde alt. Jeg endte opp med å gjøre alt foto- og videoarbeidet mitt nesten utelukkende på RF 28–70 mm F2L USM. For meg rettferdiggjør dette objektivet alene å bytte til RF-systemet.»

Vil du fotografere noe lite og nært? Det finnes et utvalg av supre RF-objektiver for makrofotografering. Denne vakre sommerfuglen ble fotografert med et Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM-objektiv. Tatt på en Canon EOS R5 med en Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM- objektiv ved 1/50 sekund og f/4.5. © Oliver Wright

Vil du fotografere et motiv langt unna? Det finnes et bredt utvalg av førsteklasses RF-teleobjektiver for det også. Tatt med et EOS R5 med en Canon RF 1200mm F8 L IS USM og en RF 2x forlenger ved 2400 mm, 1/500 sek, f/16 og ISO 8000.
4. Canon RF vs EF-objektiver: Et stadig bredere utvalg av brennvidder
Nå som RF-objektivfamilien har eksistert i noen år, tilbyr den et bredere utvalg av brennvidder enn EF-objektivserien. Det nåværende RF-objektivsortimentet går fra 3,9 mm til 1200 mm og kan utvides opp til 2400 mm ved bruk av RF-forlengere.
Lette ultravidvinkelobjektiver som Canon RF 10–20 mm F4L IS STM og RF 16mm F2.8 STM gir fotografer ny kreativ frihet, samtidig som doble objektiver slik som RF 5.2 mm F2.8L DUAL FISHEYE lar innholdsprodusenter utforske verdenen innen 180-graders VR-produksjoner.
EOS R System-kameraer er i stand til å fokusere på mindre maksimale blenderåpninger enn EOS speilreflekskameraer, noe som har åpnet døren for revolusjonerende design for superteleobjektiver - noe som ikke har vært praktiske eller mulige før. Objektiver som Canon RF 1200mm F8L IS USM og RF 800mm F11 IS STM er utrolig lette og gir responsiv autofokus selv når de blir brukt sammen med en 2x RF-forlenger (der de største blenderåpningene er redusert til henholdsvis f/16 og f/22).

Canons innovative doble objektiver, som for eksempel RF 5.2 mm F2.8L DUAL FISHEYE gjør det mulig å ta de to litt forskjøvne separate bildene som trengs for å generere stereoskopisk og 180° VR-innhold. De to bildene tas opp side om side på kamerasensoren og kan deretter behandles ved hjelp av programvaren som danner det andre trinnet i Canon-prosessen. EOS VR SYSTEM, som forenkler arbeidsflyten i VR-produksjonerbetraktelig og gjør produksjon av engasjerende innhold tilgjengelig for flere.

Canon hybride RF-objektiver er designet med videofokuserte funksjoner for dagens stadig mer videoorienterte innholdsprodusenter. I tillegg til en jevn fokuseringsring og en vid zoomring, er Canon RF 24–105 mm F2.8L IS USM Z utstyrt med en blender, en kontrollring og to brukertilordnede objektivfunksjonsknapper. Den er også kompatibel med Canon Power Zoom-adaptere – valgfritt tilbehør som gir presis, kontrollert zoombevegelse og kontroll på avstand når du filmer med hybride RF-zoomobjektiver.
5. Canon RF vs EF-objektiver: Nye konsepter
Det er ikke bare forbedringer i ytelse og bærbarhet som RF-optikken tilbyr, men også muligheten til å bruke banebrytende nye design som aldri har vært tilgjengelige i EF-fatningen.
Ta for eksempel EOS VR-system. Denne komplette løsningen for å lage altoppslukende 3D- og VR-innhold med utvalgte EOS R-systemkameraer inkluderer Canons stereoskopiske- og VR-objektiver. Denne innovative optikken lar deg fange verden på episke nye måter og ta to bilder samtidig på én kamerasensor for en jevnere arbeidsflyt for fotografering og etterproduksjon. Og selv om RF-objektiver er designet med både stillbilder og video i tankene, tilbyr hybride RF-objektiver t forbedrede muligheter ved filmproduksjoner, i tillegg til enestående ytelse ved fotografering. Videooptimaliserte funksjoner inkluderer en blenderring som kan brukes til enda mindre manuelle justeringer av blenderåpningen i trinn på 1/32 ved filmopptak, minimal fokuspust og muligheten til å bruke Canon Power Zoom-adaptere for bedre kontroll med RF-hybridzoomobjektiver.
Marcus Hawkins
https://www.canon-europe.com/pro/stories/rf-versus-ef-lenses/